DGI Sydvest Skydning og DGI Sønderjylland Skydning
Tilmeld dig det ugentlige nyhedsbrev fra DGI Sydvest Skydning og DGI Sønderjylland Skydning

Tilmeld dig vores nyhedsbrev hos DGI

Kontakt
DGI Sydvest Skydning
og
DGI Sønderjylland Skydning

Aktivitetsudvalget i DGI Sydvest Skydning
 
  • Formand - Preben D. Hermansen
Mail: Pdh0816@gmail.com
Telefon: 21242433
  • Udvalgsmedlem - Leo B. Madsen
​Mail: L.berholt@bbsyd.dk
​Telefon: 23461215
  • Udvalgsmedlem - Ingrid Hauge
​​Mail: Inha@bbsyd.dk
​Telefon: 21466059
  • ​Udvalgsmedlem - Søren K. Madsen
​Mail: Skm@saturn39.dk
Telefon: 20 35 11 56
  • Udvalgsmedlem - Emma Thyssen
​Mail: Emmathyssen@gmail.com
​Telefon: 28187812
  • KAP - Hans Johnsen
Mail: Dhj@oncable.dk
Telefon: 51602755
  • ​Foreningsoversigt - Sydvest




Aktivitetsudvalget i DGI Sønderjylland Skydning
  • Udvalgsformand - Finn H.O. Andersen
​Mail: Fhoa@stofanet.dk
Telefon: 20274213
  • ​Udvalgsmedlem - Herbert Larsen
​Mail: Herbert@skyttemail.dk
Telefon: 24812991
  • Udvalgsmedlem - Anders Ottobrøker
​​Mail: Anders@skyttesiden.dk
Telefon: 21358471
  • KAP - Preben D. Hermansen
Mail: Pdh0816@gmail.com
Telefon: 21242433
  • Foreningsoversigt - Sønderjylland



Administration
  • ​Skyttekonsulent - Ida Søby Fogh
Mail: Ida.fogh@dgi.dk
Telefon: 23323233
  • Koordinator - Leif Christiansen
​Mail: Leif.christiansen@dgi.dk
Telefon: 79404457
  • DGI Sydvest
Adresse: Degnevej 16c, 6705 Esbjerg Ø
Mail: Sydvest@dgi.dk
Telefon: 79404450
  • DGI Sønderjylland
​Adresse: Kystvej 18, 6200 Aabenraa
​Mail: Soenderjylland@dgi.dk
​Telefon: 79404500



 
AKTIVITETSKALENDER - LOKAL

Klik på billedet og kom frem til kalenderen

Vær OBS på at der kan forekomme udskydelser og aflysninger i disse coronatider!
Vi bestræber os på at kalenderen opdateres, så snart der sker en ændring.


Seneste nyt

Uge 1 05-01-2021
Følgende er kommet på hjemmesiden i uge 1
 

Hej alle,
Vi håber, I er kommet godt ind i det nye år :-)
Her kommer det første nyhedsbrev i 2021.

 

I sidste halvår af 2020 kørte Rødding Skytteforening FOKUS i samarbejde med den lokale skole og det er der kommet en lille film ud af, som I kan se herunder.
FOKUS-projektet går ud på, at sårbare/udsatte børn kommer og skyder fast i skoletiden, da det har nogle virkelig gode effekter på bl.a. koncentration.
Forløbet fortsætter i første halvår af 2021 (når vi kan komme i gang igen) i samarbejde med bl.a. Broen Vejen.




Kontoret et lukket for fysisk fremmøde indtil 17.1. pga. de nye restriktioner, men vi er på telefonerne og mailen.

 

Hilsen Ida og Leif.
 


Sønderjylland:
 

Aflysninger fra riffeludvalget – landsdelsfinale 15m gevær, mv.
Riffeludvalget har besluttet at aflyse flere af deres arrangementer på baggrund af de nye restriktioner, som der er blevet udmeldt.

Det drejer sig om:

Derudover aflyses:

  • Landsdelsturnering på 15m luftgevær

  • Landsdelsturnering på 15m FRI

  • Sønderjydsk Mesterskab på 15m luftgevær


    På vegne af Riffeludvalget, DGI Sønderjylland Skydning.



Sydvest:


Intet i denne omgang.
 


Andre landsdele:
 

Intet i denne omgang.

Uge 51 14-12-2020
Følgende er kommet på hjemmesiden i uge 51
 

Hej alle,

Et nyt år er snart om hjørnet og det vil sige, at Leif og jeg så småt er ved at planlægge en del af de aktiviteter, der skal ske herfra i 2021 – herunder kurser. Vi har efterhånden erfaret os, at den bedste måde at holde vores kurser på er, hvis de bliver afholdt i forbindelse med en forening.

 

Så hvis din forening har et par deltagere, der kunne tænke sig nedstående kurser og at I kunne tænke jer, at det bliver holdt hos jer så kontakt Ida på Ida.fogh@dgi.dk eller Leif på Leif.christiansen@dgi.dk.
(Vi kører med max 8 deltagere + 1 underviser, så vi overholder forsamlingsforbuddet)

 

  • Hjælpetræneruddannelse (grunduddannelse) på: Riffel, pistol, bue eller airsoft.

  • Træner 1 uddannelse (overbygning) på: Riffel, pistol eller bue.

  • Andre ønsker? Så siger I også til!


    I weekenden har Gesten Skytteforening haft deres frivillige på Hjælpetrænerkursus – riffel. Kurset blev afholdt i deres egen forening og alle har fået et løft i forhold til, hvordan de bedst muligt hjælper deres skytter, grundlæggende våbenlære samt sikkerhed.
    Hvis din forening er interesseret i det samme, så ved du, hvem du skal kontakte J